Słońca blask

Słońca blask

poniedziałek, 30 grudnia 2013

Czekolada sprzyja zdrowiu

Uwielbiam czekoladę tak jak cała moja rodzina i dlatego chciałabym o niej napisac, gdyż posiada wiele zalet, a spożywana w rozsądnych ilościach sprzyja także zdrowiu.
Gorzka- ma najwięcej cennych flawonoidów. Może zawierac aż 75 procent proszku kakaowego ( który ma również dużo magnezu )
Mleczna- jest bogata w wapń w jej skład wchodzi głównie mleko ( w proszku lub skondensowane ) i zaledwie 20 procent kakao.
Biała- zawiera najwięcej wapnia, lecz nie ma w swym składzie proszku kakaowego.
Biorąc pod uwagę laczniczą moc słodkiego przysmaku, najlepiej wybierać ciemną czekoladę z orzechami lub migdałami. W niej jest najwięcej dobroczynnych dla serca polifenoli, które zapobiegają tworzeniu się zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Już 30 g ( czyli w 1/3 tabliczki ) czekolady zawiera wystarczającą ilość tych substancji, aby chronić serce przed zawałem. Czekolada mimo iż zawiera tłuszcze nie podnosi poziomu "złego" cholesterolu.
Czekolada leczy także kaszel dzięki zawartej w niej teobrominie.
 Zawarta w kakaowym przysmaku teobromina wyzwala endorfiny, które sprawiają, że czujemy się lepiej ! Naukowcy z Harvard University twierdzą, że umiarkowane i regularne spożywanie ciemnej czekolady wydłuża nasze życie.
Czekolada jest kopalnią mikroelementów, witamin i minerałów !

Zapraszam na mojego kulinarnego bloga Kasia Gotuje, na którym podaję przepis na pyszną domową czekoladę. Adres bloga kasikuchnia.blogspot.com                        

niedziela, 29 grudnia 2013

Miód i jego lecznicze właściwości

Najbardziej znanym produktem pszczelim jest miód, znany i ceniony już od tysiącleci. Jest pyszny i bardzo zdrowy. Ma walory odżywcze i lecznicze jest łatwo przyswajalny przez organizm. Składniki miodu to wartościowe cukry proste, kwasy organiczne, mikroelementy i enzymy. Dzięki zawartości inhibiny i rutyny ma właściwości bakteriobójcze. W zależności od gatunku miodu możemy mu przypisać różne właściwości lecznicze.
Miód akacjowy - wspomaga pracę nerek i układu moczowego. Zalecany jest także diabetykom. Pomocny przy przeziębieniach i problemach z układem pokarmowym.
Miód lipowy- wspomaga i leczy dolegliwości górnych dróg oddechowych, zapalenie gardła ,kaszel, zapalenie oskrzeli. Działa uspokajająco i dobrze wpływa na pracę serca.
Miód rzepakowy- pomocny przy schorzeniach płucnych i sercowych. Ma dobroczynne działanie na wątrobę, nerki i układ moczowy. Wskazany przy zaparciach.
Miód gryczany- zawiera dużo biopierwiastków. Wskazany przy leczeniu górnych dróg oddechowych, zapaleniu nerek, miażdżycy, wyczerpaniu nerwowym, wspomaga wątrobę,
Miód spadziowy- ma większą z reguły zawartość białka, przez to ma większe wartości odżywcze, pomocny przy zaburzeniach przemiany materii, anemiach. Wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych,układu moczowego,poprawia pracę wątroby,nerek.
Miód wrzosowy - dobry na stany zapalne jamy ustnej i gardła, leczy żołądek i jelita. Pomocny przy leczeniu prostaty.
Miód wielokwiatowy- jest dobry na alergie, wyczerpanie,serce,naczynia krwionośne. Można stosować przy leczeniu kataru siennego i infekcji górnych dróg oddechowych.

czwartek, 26 grudnia 2013

Aromaterapia

Aromaterapia to prosta domowa metoda usuwania wielu dolegliwości przy użyciu naturalnych olejków eterycznych stosowanych do masażu, kąpieli, a także inhalacji.

Olejek mandarynkowy jest dobrym sposobem na bezsenność. Stosuj  go do kąpieli, masażu i inhalacji. Jego doskonały zapach poprawi ci również samopoczucie.

poniedziałek, 23 grudnia 2013

Oregano i jego dobroczynne działanie

Oregano ma bardzo dobroczynne działanie. Zawiera m. in. olejki eteryczne, flawonoidy, witaminę C, garbniki, sterole. Stosowane głównie w zaburzeniach trawienia ( m.in. przy wzdęciach, nudnościach, nieżycie żołądka i jelit, niedoczynności wątroby i braku apetytu ).
Oregano pomocne jest w leczeniu reumatyzmu, anemii, ogólnego osłabienia, złej przemiany materii, kłopotów z woreczkiem żółciowym, suchego kaszlu, nieżytu oskrzeli i nieżytu gardła. Zawarte w nim olejki eteryczne mają między innymi właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne.

Odwar:
1 łyżkę rozdrobnionego suszu zalej szklanką wody. Doprowadź do wrzenia, odstaw i trzymaj pod przykryciem około 15 minut do naciągnięcia, następnie przecedź. Przy zaburzeniach trawienia pij po 1/2 szklanki 2-3 razy dziennie

Napar:
2 łyżki suszonego ziela zalej 2 szklankami wrzątku i odstaw na 15 minut, a następnie odcedź. Pić 2-3 razy dziennie na godzinę przed posiłkiem. Takim naparem można również płukać jamę ustną przy anginie i zapaleniu dziąseł, przemywać trudno gojące się rany jak również stosować do kąpieli przy bólach reumatycznych i w napięciach nerwowych.

piątek, 20 grudnia 2013

Herbatka miętowa na niestrawność.

Czas Świąt to okres, w którym wielu z nas pozwala sobie zjeść nieco więcej niż zwykle.  Zanim sięgniemy po farmaceutyki proponuję spróbować czegoś co dała nam matka natura. Moją propozycją  na kłopoty z trawieniem jest napar z mięty pieprzowej. Pomaga przy skurczach i kolce jelitowej a także wzdęciach, niestrawnościach i nudnościach. W razie potrzeby przygotuj napar z łyżeczki ziół zalanych szklanką wrzątku i pij po pół szklanki do 4 razy dziennie, najlepiej pół godziny przed jedzeniem.

wtorek, 17 grudnia 2013

Relaksująca kąpiel na przemęczenie

Jeśli miałaś ciężki dzień i jesteś zmęczona, przede wszystkim zrób sobie relaksującą kąpiel. Do wanny z wodą dodaj 4 krople aromatycznego olejku różanego i kilka płatków róży. Połóż się wygodnie w kąpieli, przymknij oczy i postaraj się zapomnieć o wszystkich zmartwieniach. Taka kąpiel relaksacyjna to wspaniały sposób na ukojenie duszy i ciała.

środa, 11 grudnia 2013

Imbir

Imbir jest silnie wirusobójczy. Ma również właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Dlatego pomaga przy kaszlu i bólu gardła.

Obierz kawałek imbiru i utnij plasterek o wielkości monety i ssij go przez ok.10 minut trzy razy dziennie. Najlepiej powtarzać kurację aż do ustąpienia objawów.

niedziela, 8 grudnia 2013

Aromatyczna herbatka imbirowa.

Dzisiaj propozycja herbatki z imbirem, cytryną, miodem i pomarańczą. Idealna na grudniowe wieczory, aromatyczna rozgrzewająca i poprawiająca krążenie.
Wlewamy do garnka 3 szklanki wody szczypta imbiru.
Po zagotowaniu odstawiamy, po chwili dodajemy 3 łyżeczki miodu, wyciskamy sok z połowy cytryny i 1 pomarańczy.

środa, 4 grudnia 2013

Medycyna naturalna Kasi: Domowy syrop na bazie czosnku i cebuli

Medycyna naturalna Kasi: Domowy syrop na bazie czosnku i cebuli: Oto moja kolejna propozycja naturalnej mikstury czyli doskonały syrop na kaszel i ból gardła. Nadaje się on również dla dzieci. SKŁADNIKI: ...

Domowy syrop na bazie czosnku i cebuli

Oto moja kolejna propozycja naturalnej mikstury czyli doskonały syrop na kaszel i ból gardła. Nadaje się on również dla dzieci.
SKŁADNIKI:
2 duże cebule
4 łyżki cukru lub miodu
1 cytryna
2 ząbki czosnku
Cebulę pokroić na plastry, dodać pokrojony na kawałki czosnek. Następnie zasypać to cukrem lub miodem. Po godzinie dodać sok z cytryny.
Syrop pij po łyżeczce kilka razy dziennie. Jest to znakomite lekarstwo na przedłużający się kaszel po chorobie.

  

wtorek, 3 grudnia 2013

Inhalacje

Inhalacje polecane są przy katarze, kaszlu i zapaleniu oskrzeli.
Składniki:
2 łyżki majeranki
1 litr wrzątku
Do garnka wsyp 2 łyżki majeranki, zalej to litrem wrzątku. Następnie pochyl się nad garnkiem, przykryj głowę ręcznikiem i przez 15 minut wdychaj parę.
Ten zabieg powtarzaj kilka razy dziennie, dzięki niemu będzie ci znacznie lżej oddychać i wiele drobnoustrojów chorobotwórczych zginie.

poniedziałek, 2 grudnia 2013

Zdrowotna herbatka na kaszel

Szokująco dobra w smaku, i bardzo skuteczna!
SKŁADNIKI:
3 szklanki wody
20 kwiatostanów lipy
3 ząbki czosnku
4 łyżki miodu
1 cytryna
PRZYGOTOWANIE
Do garnka wlewamy: 3 szklanki wody, dodajemy kwiat lipy, 3 ząbki czosnku przecięte na kilka części dzięki czemu lepiej odda aromat. doprowadzamy do wrzenia i szybko zestawiamy z ognia. Gdy przestygnie dodajemy sok z całej cytryny oraz miód.
Herbatka najlepsza jest po paru godzinach.
Wypijając  3 razy dziennie po pół szklanki już po dwóch dniach poczujemy jej zbawienne działanie.
Na zdrowie.